Інтерв’ю з художницею Катериною Романовською

 

Прогулюючись Андріївським узвозом – вулицею, що розташована у самому серці Києва, милуючись її красою та архітектурою, ми завітали до розташованому там Київського академічного театру «Колесо», де у ці дні проходить художня виставка «Наближаючи Весну» — спільного проекту театру та Громадської організації «Спадщина Чембержі в мистецтві та освіті». Захід зібрав багато зацікавлених мистецтвом відвідувачів, створивши атмосферу живого обговорення та натхнення. Там же ми мали нагоду поспілкуватися і з Катериною Романовською – художником, яка представляє тут свої навчальні, перші роботи. Вона тільки починає свій мистецький шлях, але вже робить чималі успіхи та має прихильників своєї творчості.

 

Катерино, розкажіть трохи про себе. Як почався ваш творчий шлях?

 

— Мене звати Романовська Катерина Ігорівна. Я народилася в Києві у 1983 році. Малювати почала ще в дитинстві, але серйозно зайнялася цим лише у 2022 році, коли розпочалася війна. Моїм вчителем та наставником став відомий український художник Юрій Гаврилович Сороколєтов. Він не лише навчав мене мистецтву, а й став справжнім другом. Я дуже ціную ці стосунки, адже він завжди мене підтримує, допомагає як у творчості, так і в житті.

 

Де ви зараз мешкаєте та працюєте?

 

— Все своє життя я прожила у столиці й навіть війна не змусила мене залишити улюблене місто. Хочу залишатися тут, працювати й творити, адже вважаю, що потрібно боротися за краще майбутнє саме там, де живеш. Якщо мені вдасться зробити бодай щось для розвитку таких важливих сфер, як культура та освіта, можливо одного дня я й вирушу за кордон, щоб побачити світ.

Нещодавно разом із друзями ми заснували громадську організацію «Спадщина Чембержі», яка займатиметься цими питаннями. Наразі я працюю у сфері моди та краси, у відомій компанії Zara, але планую змінити роботу й перейти на державну службу. Однак моя головна мрія – стати справжньою художницею.

 

— Чи використовуєте ви творчий псевдонім?

 

Ні, не використовую. Я занадто люблю своє ім’я щоб його змінювати, тим більше для любимої справи.

 

З якими матеріалами ви працюєте?

 

Мені завжди подобалась олія. Залюбки використовую її у своїх роботах. Менш серйозно відносилась до картин аквареллю, але коли спробувала цей матеріал сама, зрозуміла який він непростий для «приборкання» пензлем, що тільки завдяки їй можу передавати ніжний настрій. 

 

Які напрямки та жанри вам найближчі?

 

— Реалізм. Завжди вражали роботи художників з найбільш точним зображенням реальності та вміння зловити цікавий або красивий сюжет.

 

Чи маєте власну унікальну техніку або методику?

 

  Напевно, що унікальності в моїй техніці немає, але якщо й була б, думаю я її не розкривала б своїм глядачам.

 

— Які митці вас найбільше надихають?

 

— Не можу сказати, що мене надихає саме творчість інших художників. Я просто дуже люблю і ціную красу, талант і мистецтво в цілому. Єдине моє натхнення – це особисте бажання відтворювати реальність на папері. Але звичайно є свої уподобання. Це, наприклад, Репін, Лєвітан, Шишкін, Караваджо, Каффі та багато інших. Їх талант неосяжний, дивлюсь і не можу зрозуміти як вони це робили.

 

— Чи є ваші роботи у музейних чи приватних колекціях? 

 

Поки мої картини у моїх найближчих людей, які живуть в Україні.

 

— Які мистецькі епохи або напрями вам до вподоби?

 

— Можу сказати, що цікавлюсь епохою Відродження, зокрема італійськими художниками.

 

— Чи слухаєте ви музику або дивитесь щось підчас створення робіт?

 

У мене рідко коли буває бажання слухати музику підчас малювання, а тим більше  щось дивитись . Я повністю занурююсь у процес, не люблю коли щось відволікає, забирає енергію та увагу.

 

— Яке ваше творче гасло?

 

Я думаю це не потрібно художнику або митцю. Але поки йде війна, я просто дуже хочу щоб мистецтво і, взагалі українська культура, жила і розвивалась всупереч усьому злу і складнощам.

 

— Чи маєте ви професійну художню освіту?

 

— Всю свою художню освіту я здобуваю завдяки урокам у свого вчителя.

 

Що найбільше допомогло вам сформувати власний стиль?

 

Щоб стати хорошим учнем у наставника, якого ти сам обрав, достатньо бути працьовитим. Усе інше зробить твій учитель: змотивує коли потрібно, дасть цінні поради і зробить правильні зауваження, а головне – допоможе розкрити твій потенціал, надаючи свободу для творчості. Мені в цьому пощастило – мій наставник не лише розуміє мене, а й бачить мою індивідуальність.

 

 

Що надихнуло вас почати малювати?

 

— Одного разу знайома з дитинства людина попросила мене намалювати себе, нагадала, що колись я малювала, і доволі добре. Це дуже підштовхнуло мене, я відчувала себе щасливою і вдячною.

 

— Чи були у вас наставники або вчителі, які вплинули на ваш стиль?

 

— Ні, ніхто не впливав. Мій вчитель просто дав мені можливість вибору і самовираження. 

 

 — Які теми або сюжети вас найбільше цікавлять у творчості?

 

Мене захоплює створення портретів, адже це можливість передати унікальність і внутрішній світ людини так, як бачу його саме я. Також із задоволенням малювала б переважно архітектурні об’єкти та пейзажі.

 

— Як би ви охарактеризували свій стиль?

 

— Я відчуваю, що мій стиль відображає мене саму. Здається, мої картини наповнені тим світлом, яке є в мені, а також певною гармонією та романтикою.

 

— Як проходить ваш творчий процес? Чи є у вас якісь ритуали перед початком роботи?

 

Мені подобається, коли робочий простір чистий, охайний, зручний і добре освітлений. Тому перед тим, як розпочати роботу, я завжди наводжу порядок і створюю комфортну атмосферу.

 

— Що для вас найголовніше в мистецтві?

 

Найголовніше в мистецтві, як і в будь-якій сфері, – це талант і природні здібності. Саме в мистецтві без таланту обійтися неможливо. Справжнього поціновувача не введеш в оману – він завжди відчує істинну майстерність.

 

— Які у вас плани у творчості?

 

— Хочу створити багато картин, які знайдуть відгук у серцях людей. Також мрію відкрити власну галерею як в Україні, так і за її межами.

 

— Дякуємо за цікаву бесіду! Можливо, хочете щось додати наостанок?

 

— Так, звісно. Я щиро вдячна всім, хто відвідав виставку «Наближаючи Весну», а також дякую вам за це інтерв’ю та увагу до моєї творчості.